İNEGÖL .NET / ORG

 ANA SAYFA

 

 

 
                               
 
İnegöl ilçesi, coğrafi konumundan ötürü cumhuriyet döneminde büyük bir gelişme göstermiştir. Çevresindeki ormanlar nedeniyle 1980'lere kadar orman ürünleri alanında imalat sanayi gelişmiştir; 1980 sonrasında ise Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması ile birlikte orman ürünlerinin yanında tekstil, otomotiv yan sanayi ve diğer sanayi kollarında da gelişmiştir. 1976 yılında kurulan İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgeleri arasında yer alır. Türkiye toplam ihracatının %1 ini, mobilya ihracatının % 10 unu, yurt içi mobilya talebinin ise % 40 ını bu şehir karşılar. Tekstil sektörü ihracatındaki payı ise % 6 dır. Türkiyenin önemli sanayi kuruluşlarından İsko, Küçükçalık,Politeks, Demirdöküm, Starwood, Olmuksa ve Çilek Mobilya bu ilçede kurulmuştur.

İnegöl'de ekonomik hayatın temel unsurlarından birisi tarımdır. Tarla ürünleri, sebze ve meyve yetiştirilir. İlçede yetiştirilen sebze ve meyve ürünleri yurtdışına da pazarlanır. Sebze ve meyve alanında domates, pırasa, patates, çilek ve şeftali önemli yere sahiptir.

EKONOMİ
İlçemizde yaşayan nüfusun %70’sanayi ve ticaret sektöründe %30’u ise tarım sektöründe faaliyet göstermektedir. Faal işveren sayısı  3.191’dur.
Uzun yıllar geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan İne­göl, yöresinde verimli ormanların bulunması nedeniyle 1929 yılından iti­baren orman ürünlerini işlemeye başlamıştır,
İnegöl’ün gelişmesi iki aşamada ele alınabilir. Birincisi 80’li yıllara kadar olan dönemdir. Kuruluş yeri itibarıyla Uludağ’ın eteklerinde yer alan İnegöl, yakın çevresinde bulunan ormanlar nedeniyle daha çok orman ürünleri alanında imalat yapılan bir yer olma özelliğine sahiptir. Önceleri her türlü ahşap eşya üretimi yapılırken 1950’li yıllardan itibaren küçük atölyelerde tamamıyla mobilya imalatına geçilmiştir. İkinci dönem ise 1980’lerden sonrasını kapsamaktadır. Bu dönemde özellikle Organize Sanayi Bölgesinin de etkisiyle sanayi alanında daha da hızlı bir gelişme görülmektedir. 80’lerden günümüze kadar geçen süreç içinde orman ürünlerinin yanında başta tekstil olmak üzere diğer sektörlerde faaliyet gösteren firmalar ilçemizde tesisler kurmaya başlamışlardır. Son yıllarda ise küçük atölyelerde faaliyet gösteren mobilya imalathaneleri fabrikalaşma yoluna girmişler ve ünü ülke sınırlarını aşan, her biri birer marka olma yolunda ilerleyen tesisler olmaya başlamışlardır.
İnegöl OSB, Türkiye’nin ilk ilçe OSB’si 1976 yılında kurulmuştur.1888 yılında Türkiye’deki 15 ticaret ve ziraat odalarından biri İnegöl’de kurulmuştur.İnegöl’ün en çok istihdam sağlayan sektörü ağaç ürünleri, mobilya ve tekstildir.
Bugün sadece OSB merkezli yaklaşık 100 fabrika mevcuttur. 11.810  civarında istihdam sağlamaktadır.
İnegöl’ün 2.OSB’si , “Mobilya İhtisas Sanayi” olarak yine Türkiye’de bir ilktir.
İnegöl Mobilyası ile meşhur olmuş, Ülkemizde tanındıktan sonra tüm dünyaya satılır olmuştur. MODEF İnegöl Mobilyası fuarları yılda 3 defa düzenlenmektedir.
Türkiye ihracat sıralamasında, iller baz alındığında dahi, İnegöl bir çok ili geride bırakarak 18. sırada yer almaktadır.  
 İnegöl’ün ihracat rakamları yaklaşık 600 milyon dolar civarındadır. İnegöl’den ihracat yapılan ülke sayısı:110 civarındadır.
Türkiye toplam ihracatının %1 ini, mobilya ihracatının % 15’ini, yurt içi mobilya talebinin ise % 40’ ını İnegöl karşılar. Tekstil sektörü ihracatındaki payı ise % 6’dır.
İnegöl'de ekonomik hayatın temel unsurlarından birisi tarımdır. İlçede yetiştirilen sebze ve meyve ürünleri yurtdışına da pazarlanır. Sebze ve meyve alanında domates, pırasa, patates, çilek ve şeftali önemli yere sahiptir. Çerezlik Ayçekirdeğinde İnegöl Ayçekirdeği meşhurdur.