İnegol.Net   Anasayfayası için tıkla ...

Bursanın büyük ilçelerinden biriside İnegöldür. İnegöl nüfusu 210 bin olan bir kenttir. Yaklaşık nüfusun üçte biri kasaba ve köylerde yaşamaktadır. İlçede her kültürden insanlar yaşamaktadır. İnegöl özellikle mobilya ve tekstil sektörü için çok önemli bir kenttir. İnegölde gezilecek yerler arasında Oylat Kaplıcası,İnegöl Müzesi,İshak Paşa Camii,Geyikli Baba Türbesi,Kurşunlu Camii sayılabilir. İnegöl ilçesinin beldeleri Yeniceköy, Cerrah, Tahtaköprü, Kurşunlu, Alanyurt beldeleridir. İnegölün Köyleri Küçükyenice, Lütfiye, Madenköy, Mesruriye, Mezit, Tüfekçikonak, Akbaşlar, Akhisar, Akıncılar, Alibey, Aşağıballık, Babaoğlu, Bahariye, Bahçekaya, Bayramşah, Bilal, Boğazköy, Çakırçiftliği, Güneykestane, Güzelyurt, Hacıkara, Halhalca, Rüştiye, Saadet, Sarıpınar, Soğukdere, Sulhiye, Sultaniye, Sungurpaşa, Hamamlı, Hamidiye, Yeniköy, Yeniyörük, Yiğit, Yukarıballık Hamitabat, Hamzabey, Hasanpaşa, Hayriye, Hilmiye, Hocaköy, İclaliye, İhsaniye, İnayet, İsaören, İskaniye, Karagölet, Karahasanlar, Karakadı, Karalar, Kayapınar, Kestanealan, Çavuşköy, Çaylıca, Çayyaka, Çeltikçi, Çiftlikköy, Çitli, Deydinler, Dipsizgöl, Doğanyurdu, Dömez, Muratbey, Olukman, Ortaköy, Osmaniye, Özlüce, Paşaören, Süle, Sülüklügöl, Süpürtü, Şehitler, Şipali, Tekkeköy, Tokuş, Turgutalp, Edebey, Elmaçayır, Esenköy, Eskikaracakaya, Eskiköy, Eymir, Fevziye, Fındıklı, Gedikpınar, Gülbahçe, Gündüzlü, Kınık, Kıran, Kocakonak, Konurlar, Kozluca, Kulacadır.  


 

İNEGÖL’ÜN KONUMU:İnegöl Bursa’nın en büyük ilçesi… Birçok ilden daha büyük bir kent… Türkiye’nin 40.büyük kenti…
İnegöl Kent olarak Anadolu’nun önemli ulaşım yolları üzerinde bulunuyor. En eski çağlardan beri İnegöl’den geçen ulaşım yolu, canlılığını korumaktadır.
İnegöl; Ülke nüfusunun % 50’sinden fazlasına hitap eden İstanbul, Ankara, İzmir şehirlerinin üçgenin tam ortasında, her birine otoyoldan 3-5 saat uzaklıkta, ulaşımı kolay olan, merkezi bir yerdedir.
Özellikle Gemlik ve Mudanya Limanlarına 1-1,5 saatte karayolu ile ulaşmak mümkündür. Yenişehir Uluslararası Havaalanı ise yarım saatlik mesafededir.

İNEGÖL HALKI: Yerli halk, Kafkas Göçmenleri, Balkan Göçmenleri ve Anadolu Göçmenlerinden oluşur. Sosyo-kültürel yapısı ile İnegöl adeta bir Küçük İstanbul’dur.. İnegöl halkı, cemiyetleri ve kültür dernekleri ile milli kültürüne bağlı bir yapıya sahiptir.
NÜFUSU:161.OOO Merkez, Toplam:220.000
 
FİZİKİ YAPISI: Ova,148 km2 yüzölçümüne sahiptir. Ovanın zemini alüvyonlarla kaplıdır.


DAĞLARI: İnegöl başta Uludağ olmak üzere, Domaniç dağları, Ahı Dağı gibi eşsiz manzaralara sahiptir. Uludağ’ın sunduğu kış sporu olanakları şu anda mevcut tesisler bakımından daha çok Bursa’dan ulaşıma daha elverişlidir. Bu nedenle Uludağ yaylaları, akarsuları ve doğal güzellikleriyle İnegöl’e daha çok doğa turizmi olanakları sunmaktadır.


YAYLALAR: Boğazova, Araboturağı, Alaçam


AKARSULAR: Kocadere, Karadere, Akdere, Hocaköy, Bedre, Akçasu, Çandır, Mezit. Bursa Ovası sularını Marmara Denizine gönderirken, İnegöl ve Yenişehir havzalarının akarsuları Karadeniz’e dökülür.


GÖLLER: Eymir Göleti, Kurşunlu Göleti, Kozluören Göleti, Halhalca Göleti, Yenice Göleti, Kültürpark göleti


Yaylalar İnegöl’ün güneyindeki Uludağ’ın eteklerinden, batıdaki Mezit Köyüne kadar çam ormanlarıyla kaplı; Alaçam, Boğazova, Arapoturağı gibi birçok yayla bulunmaktadır.